Kennametal NT1L KCU10 TOP NOTCH Carbide Threading Insert AlTiN Finish, Internal, Partial Profile 60°, 1-2mm, Series Top Notch 4176181 - 32110512
Brand: Kennametal- SKU:
- 32110512
- ID:
- 666813
$26.55
Kennametal NT1L KCU10 TOP NOTCH Carbide Threading Insert AlTiN Finish, Internal, Partial Profile 60°, 1-2mm, Series Top Notch
Manufacturer Part #: 4176181
S/N: 32110512
UNSPSC: 23291804
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Insert Style | NT |
| Insert Material | Carbide |
| Manufacturer Grade | KCU10 |
| Thread Standard | Partial Profile 60 Degree |
| Insert Hand | Left Hand |
| Internal Pitch | 1.00 to 2.00 mm, 12 to 24 TPI |
| Included Angle | 60degree |
| Series | Top Notch |
| Coating Process | PVD |
| Tip to Top of Insert (Decimal Inch) | 0.0429 |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.0031 |
| Corner Radius (mm) | 0.08mm |
| Thickness (mm) | 2.54mm |
| Insert Size | 1 |
| Thickness (Decimal Inch - 4 Decimals) | 0.1000in |
| Finish Coating | AlTiN |
| Thread Type | Internal |
| UNSPSC Code | 23291804 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.