Enco Bench Grinder: 8" Wheel Dia, 5/8" Arbor Hole Dia 120 V, 1 Phase, 3,450 Max RPM TDS-200CL - 32739211
Brand: Enco- SKU:
- 32739211
- ID:
- 873107
$241.81
Enco Bench Grinder: 8" Wheel Dia, 5/8" Arbor Hole Dia 120 V, 1 Phase, 3,450 Max RPM
Manufacturer Part #: TDS-200CL
S/N: 32739211
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Machine Type | Grinder |
| Wheel Diameter | 8.00in |
| Wheel Width (Inch) | 5/8 |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 5/8 |
| Maximum RPM | 3450 |
| Phase | Single |
| Voltage | 120V |
| For Use With | Stand is MSC part # 32739096 |
| Overall Height (Decimal Inch) | 11.8000 |
| Overall Depth (Decimal Inch) | 11.8000 |
| Overall Length (Inch) | 26-3/4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 16.5000 |
| Amperage Rating | 4.80A |
| UNSPSC Code | 23241401 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
