Enco Bench Drill Press: 10" Swing, 0.5 hp, Step Pulley Drive, 115 V, 1 Phase 620 to 2,600 RPM, 33JT, 5 Speed, 2.3622" Spindle Travel Length ZJ4113H - 32752446
Brand: Enco- SKU:
- 32752446
- ID:
- 872747
$822.23
Enco Bench Drill Press: 10" Swing, 0.5 hp, Step Pulley Drive, 115 V, 1 Phase 620 to 2,600 RPM, 33JT, 5 Speed, 2.3622" Spindle Travel Length
Manufacturer Part #: ZJ4113H
S/N: 32752446
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Swing Distance | 254mm |
| Spindle Speed Control | Step Pulley |
| Spindle Taper Size | 33JT |
| Horse Power | 0.5hp |
| Minimum Spindle Speed | 2.600 |
| Maximum Spindle Speed | 2.3622 |
| Number Of Spindle Speeds | 5 |
| Spindle To Column Distance | 127in |
| UNSPSC Code | 23241801 |
| Voltage | 115V |
| Base Length | 13.3858 |
| Overall Height | 720.00mm |
| Overall Length | 550.00mm |
| Overall Depth | 330.00mm |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
