Morse Cutting Tools 50738 Solid Carbide Drill, #45 Dia. x 0.082" Shank Dia. x 1-3/4" OAL x 3/4" LCF, 140 Degrees, Straight Flute, Uncoated, Series 5376 - 1019496
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019496
- ID:
- 858711
| Cutting Diameter | #45 |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 140 Degrees |
| Flute Length | 3/4" |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Notch |
$16.23
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, #45 Dia. x 0.082" Shank Dia. x 1-3/4" OAL x 3/4" LCF, 140 Degrees, Straight Flute, Uncoated, Series 5376 - 1019496
5376 #45 ST/FL DRL SC BRT
Manufacturer Part Number: 50738
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019496 |
| Manufacturer Part Number | 50738 |
| Legacy Product Number | MT1350738 |
| HQ Product Code | MRT50738 |
| Series/List # | 5376 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #45 |
| Decimal Equivalent | 0.082" |
| Length Group | Straight Flute |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 0.082" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 140 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 3/4" |
| Length Chip Flute | 3/4" |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #45 |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Notch |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
