Morse Cutting Tools 92234 Solid Carbide Drill, #54 Dia. x 0.055" Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 1/2" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, TiAlN, Series 5375 - 1019966
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019966
- ID:
- 858480
| Cutting Diameter | #54 |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Length | 1/2" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Standard |
$19.18
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, #54 Dia. x 0.055" Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 1/2" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, TiAlN, Series 5375 - 1019966
5375T #54 SM DRL SC ALTIN
Manufacturer Part Number: 92234
Trade Name: SOLID DRILL
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019966 |
| Manufacturer Part Number | 92234 |
| Legacy Product Number | MT1392234 |
| HQ Product Code | MRT92234 |
| Series/List # | 5375 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #54 |
| Decimal Equivalent | 0.055" |
| Length Group | Screw Machine |
| Coating | TiAlN |
| Connection Diameter Machine Side | 0.055" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 1/2" |
| Length Chip Flute | 1/2" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #54 |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Standard |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
