Morse Cutting Tools 92296 Solid Carbide Drill, 7/32" Dia. x 7/32" Shank Dia. x 2-3/8" OAL x 1-1/4" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, TiAlN, Series 5375 - 1020028
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020028
- ID:
- 858649
| Cutting Diameter | 7/32" |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$37.26
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, 7/32" Dia. x 7/32" Shank Dia. x 2-3/8" OAL x 1-1/4" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, TiAlN, Series 5375 - 1020028
5375T 7/32" SM DRL SC
Manufacturer Part Number: 92296
Trade Name: SOLID DRILL
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020028 |
| Manufacturer Part Number | 92296 |
| Legacy Product Number | MT1392296 |
| HQ Product Code | MRT92296 |
| Series/List # | 5375 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 7/32" |
| Decimal Equivalent | 0.2188" |
| Length Group | Screw Machine |
| Coating | TiAlN |
| Connection Diameter Machine Side | 7/32" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 1-1/4" |
| Length Chip Flute | 1-1/4" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 7/32" |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Inch |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
