Morse Cutting Tools 98943 Ball Nose End Mill, 3/64" Dia. x 0.04" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiSiN, Series 5922 - 1020304
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020304
- ID:
- 854731
| Cutting Diameter | 3/64" |
| Depth of Cut | 0.04" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiSiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$79.03
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 3/64" Dia. x 0.04" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiSiN, Series 5922 - 1020304
3/64" Dia. x 1/8" Shank x 0.04" DOC x 1-1/2" OAL, Carbide nACo, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5922
Manufacturer Part Number: 98943
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020304 |
| Manufacturer Part Number | 98943 |
| Legacy Product Number | MT1398943 |
| HQ Product Code | MRT98943 |
| Series/List # | 5922 |
| Cutting Diameter | 3/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.04" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiSiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.0469" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 0.093" |
| Neck Diameter | 0.029" |
| Neck Length | 0.093" |
| Length Group | Regular |
| End Shape | 270 Degrees Spherical Ball |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | 270 Degrees Spherical Ball |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
