Morse Cutting Tools 10614 Taper Length Drill, 1" Dia. x 1" Shank Dia. x 11" OAL x 6-3/8" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1314 - 1021246
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021246
- ID:
- 861231
| Cutting Diameter | 1" |
| Shank Size | 1" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 6-3/8" |
| Overall Length | 11" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
$155.74
Morse Cutting Tools Taper Length Drill, 1" Dia. x 1" Shank Dia. x 11" OAL x 6-3/8" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1314 - 1021246
1314 1" TL DRL HSS BLK
Manufacturer Part Number: 10614
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021246 |
| Manufacturer Part Number | 10614 |
| Legacy Product Number | MT1810614 |
| HQ Product Code | MRT10614 |
| Series/List # | 1314 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 1" |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Shank Size | 1" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 6-3/8" |
| Length Group | 7xD |
| Overall Length | 11" |
| Shank Type | Round |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 1" |
| Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Measurement Type | Fractional |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
