Morse Cutting Tools 43136 Ball Nose End Mill, 1/8" Dia. x 3/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1888 - 1021699
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021699
- ID:
- 854533
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Depth of Cut | 3/8" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Corner Radius | 1/16" |
| Coolant Supply Property | External |
$30.32
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/8" Dia. x 3/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1888 - 1021699
1888 1/8 x 3/8 2FL SE
Manufacturer Part Number: 43136
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021699 |
| Manufacturer Part Number | 43136 |
| Legacy Product Number | MT2043136 |
| HQ Product Code | MRT43136 |
| Series/List # | 1888 |
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 3/8" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.125" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 13/16" |
| Applicable Material | Steel |
| Corner Radius | 1/16" |
| Length Group | Extended |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
