Morse Cutting Tools 43146 Ball Nose End Mill, 1" Dia. x 2-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 7-1/4" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1888 - 1021708
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021708
- ID:
- 854521
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 2-1/2" |
| Overall Length | 7-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Corner Radius | 1/2" |
| Coolant Supply Property | External |
$160.38
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1" Dia. x 2-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 7-1/4" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1888 - 1021708
1" Dia. x 1" Shank x 2-1/2" DOC x 7-1/4" OAL, HSS Uncoated, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #1888
Manufacturer Part Number: 43146
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1021708 |
| Manufacturer Part Number | 43146 |
| Legacy Product Number | MT2043146 |
| HQ Product Code | MRT43146 |
| Series/List # | 1888 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 2-1/2" |
| Overall Length | 7-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 5" |
| Applicable Material | Steel |
| Corner Radius | 1/2" |
| Length Group | Extended |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
