Morse Cutting Tools 44275 Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 3/4" LOC x 5/16" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4554 - 1021732
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021732
- ID:
- 853900
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Depth of Cut | 3/4" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$40.81
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 3/4" LOC x 5/16" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4554 - 1021732
4554 5/16 x 3/8 4FL SE
Manufacturer Part Number: 44275
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021732 |
| Manufacturer Part Number | 44275 |
| Legacy Product Number | MT2044275 |
| HQ Product Code | MRT44275 |
| Series/List # | 4554 |
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/16" |
| Depth of Cut Maximum | 3/4" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 3/4" |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Flute Type | 30 Degree Helix |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
