Morse Cutting Tools 44305 Ball Nose End Mill, 1-1/4" Dia. x 4" LOC x 1-1/4" Shank Dia. x 6-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4555 - 1021746
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021746
- ID:
- 853912
| Cutting Diameter | 1-1/4" |
| Depth of Cut | 4" |
| Overall Length | 6-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$360.60
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1-1/4" Dia. x 4" LOC x 1-1/4" Shank Dia. x 6-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4555 - 1021746
4555 1-1/4" x 1-1/4" 4FL
Manufacturer Part Number: 44305
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021746 |
| Manufacturer Part Number | 44305 |
| Legacy Product Number | MT2044305 |
| HQ Product Code | MRT44305 |
| Series/List # | 4555 |
| Cutting Diameter | 1-1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1-1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 4" |
| Overall Length | 6-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
