Morse Cutting Tools 44619 Drill/Mill, 1/8" Dia. x 3/8" LU x 3/8" LOC x 2-5/16" OAL x 3/8" Shank Dia., 2 FL, 90 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1980 - 1021753
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021753
- ID:
- 871385
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Depth of Cut | 3/8" |
| Overall Length | 2-5/16" |
| Flute Count | 2 |
| Point Angle | 90 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Shank Type | Weldon Flat |
$49.27
Morse Cutting Tools Drill/Mill, 1/8" Dia. x 3/8" LU x 3/8" LOC x 2-5/16" OAL x 3/8" Shank Dia., 2 FL, 90 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1980 - 1021753
1980 DRILL-MILL 1/8 X
Manufacturer Part Number: 44619
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021753 |
| Manufacturer Part Number | 44619 |
| Legacy Product Number | MT2044619 |
| HQ Product Code | MRT44619 |
| Series/List # | 1980 |
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Decimal Equivalent | 0.125" |
| Usable Length | 3/8" |
| Depth of Cut | 3/8" |
| Overall Length | 2-5/16" |
| Flute Count | 2 |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Point Angle | 90 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Tool Type | Single End |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Style | Drill/Mill |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
