Morse Cutting Tools 96467 Ball Nose End Mill, 5/8" Dia. x 1-3/8" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 2 FL, HSS, TiN, Series 1887G - 1021777
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021777
- ID:
- 853921
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Depth of Cut | 1-3/8" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$82.68
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 5/8" Dia. x 1-3/8" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 2 FL, HSS, TiN, Series 1887G - 1021777
1887G 5/8 x 5/8 2FL SE
Manufacturer Part Number: 96467
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021777 |
| Manufacturer Part Number | 96467 |
| Legacy Product Number | MT2096467 |
| HQ Product Code | MRT96467 |
| Series/List # | 1887G |
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1-3/8" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.625" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Super-Alloys / Titanium |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
