Morse Cutting Tools 96525 Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1-1/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/16" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4555G - 1021804
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021804
- ID:
- 853941
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Depth of Cut | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$54.34
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1-1/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/16" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4555G - 1021804
4555G 1/4 x 3/8 4FL SE
Manufacturer Part Number: 96525
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021804 |
| Manufacturer Part Number | 96525 |
| Legacy Product Number | MT2096525 |
| HQ Product Code | MRT96525 |
| Series/List # | 4555G |
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Super-Alloys / Titanium |
| Length Group | Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
