Morse Cutting Tools 43827 Non-Center Cutting End Mill, 5/16" Dia. x 2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1901 - 1021898
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021898
- ID:
- 803971
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Depth of Cut | 2" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$40.68
Morse Cutting Tools 43827 Non-Center Cutting End Mill, 5/16" Dia. x 2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1901 - 1021898
Non-Center Cutting End Mill, 5/16" Dia. x 2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1901
1901 5/16 x 3/8 4FL SE
Manufacturer Part Number: 43827
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021898 |
| Manufacturer Part Number | 43827 |
| Legacy Product Number | MT2143827 |
| HQ Product Code | MRT43827 |
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 2" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Non-Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 2" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Extra Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1901 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
