Morse Cutting Tools 96128 Square End Mill, 3/4" Dia. x 1-5/8" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-7/8" OAL, HSS, TiN, 4 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #4550G - 1021907
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021907
- ID:
- 803979
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 1-5/8" |
| Overall Length | 3-7/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$85.38
Morse Cutting Tools 96128 Square End Mill, 3/4" Dia. x 1-5/8" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-7/8" OAL, HSS, TiN, 4 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #4550G - 1021907
Square End Mill, 3/4" Dia. x 1-5/8" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-7/8" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4550G
3/4" x 3/4" x 1 5/8" x 3 7/8" 4 Flute Single End HSS Finishing Center Cutting End Mill-TiN Series/List #4550G
Manufacturer Part Number: 96128
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1021907 |
| Manufacturer Part Number | 96128 |
| Legacy Product Number | MT2196128 |
| HQ Product Code | MRT96128 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 1-5/8" |
| Overall Length | 3-7/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.75" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-5/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4550G |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
