Morse Cutting Tools 43274 Square End Mill, 3/8" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1895 - 1021948
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021948
- ID:
- 804013
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 3/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$29.55
Morse Cutting Tools 43274 Square End Mill, 3/8" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1895 - 1021948
Square End Mill, 3/8" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1895
1895 3/8 x 3/8 4FL DE
Manufacturer Part Number: 43274
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021948 |
| Manufacturer Part Number | 43274 |
| Legacy Product Number | MT2243274 |
| HQ Product Code | MRT43274 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 3/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Non-Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 3/4" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1895 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
