Morse Cutting Tools 43365 Square End Mill, 7 mm Dia. x 5/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-7/16" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1897M - 1021979
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021979
- ID:
- 804031
| Cutting Diameter | 7 mm |
| Depth of Cut | 5/8" |
| Overall Length | 2-7/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$32.48
Morse Cutting Tools 43365 Square End Mill, 7 mm Dia. x 5/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-7/16" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1897M - 1021979
Square End Mill, 7 mm Dia. x 5/8" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-7/16" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 1897M
1897M 7.00MM x 3/8 4FL
Manufacturer Part Number: 43365
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021979 |
| Manufacturer Part Number | 43365 |
| Legacy Product Number | MT2243365 |
| HQ Product Code | MRT43365 |
| Cutting Diameter | 7 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 5/8" |
| Overall Length | 2-7/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.2756" |
| Dimension Units | Metric |
| Usable Length | 5/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Metric |
| Series/List # | 1897M |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
