Morse Cutting Tools 44151 Center Cutting End Mill, 11/32" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4550 - 1022023
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022023
- ID:
- 804067
| Cutting Diameter | 11/32" |
| Depth of Cut | 3/4" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$21.23
Morse Cutting Tools 44151 Center Cutting End Mill, 11/32" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4550 - 1022023
Center Cutting End Mill, 11/32" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4550
4550 11/32 x 3/8 4FL SE
Manufacturer Part Number: 44151
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022023 |
| Manufacturer Part Number | 44151 |
| Legacy Product Number | MT2244151 |
| HQ Product Code | MRT44151 |
| Cutting Diameter | 11/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 3/4" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3438" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 3/4" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4550 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
