Morse Cutting Tools 44154 Square End Mill, 15/32" Dia. x 1-1/4" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4550 - 1022026
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022026
- ID:
- 804070
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Depth of Cut | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$46.39
Morse Cutting Tools 44154 Square End Mill, 15/32" Dia. x 1-1/4" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4550 - 1022026
Square End Mill, 15/32" Dia. x 1-1/4" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, Series 4550
4550 15/32 x 1/2 4FL SE
Manufacturer Part Number: 44154
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022026 |
| Manufacturer Part Number | 44154 |
| Legacy Product Number | MT2244154 |
| HQ Product Code | MRT44154 |
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.4688" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1-1/4" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4550 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
