Morse Cutting Tools 96004 Square End Mill, 3/16" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, HSS, TiN, 4 Flute, Double End Finishing Center Cutting End Mill Series #4553G - 1022096
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022096
- ID:
- 804124
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$51.45
Morse Cutting Tools 96004 Square End Mill, 3/16" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, HSS, TiN, 4 Flute, Double End Finishing Center Cutting End Mill Series #4553G - 1022096
Square End Mill, 3/16" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4553G
3/16" x 3/8" x 1/2" x 3 1/4" 4 Flute Double End HSS Finishing Center Cutting End Mill-TiN Series/List #4553G
Manufacturer Part Number: 96004
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022096 |
| Manufacturer Part Number | 96004 |
| Legacy Product Number | MT2296004 |
| HQ Product Code | MRT96004 |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.1875" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1/2" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4553G |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
