Morse Cutting Tools 96022 Square End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4553G - 1022105
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022105
- ID:
- 804132
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$71.76
Morse Cutting Tools 96022 Square End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4553G - 1022105
Square End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4553G
4553G 15/32 x 1/2 4FL DE
Manufacturer Part Number: 96022
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022105 |
| Manufacturer Part Number | 96022 |
| Legacy Product Number | MT2296022 |
| HQ Product Code | MRT96022 |
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.4688" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4553G |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
