Morse Cutting Tools 96126 Square End Mill, 5/8" Dia. x 1-5/8" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4550G - 1022126
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022126
- ID:
- 804152
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Depth of Cut | 1-5/8" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$60.23
Morse Cutting Tools 96126 Square End Mill, 5/8" Dia. x 1-5/8" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4550G - 1022126
Square End Mill, 5/8" Dia. x 1-5/8" LOC x 5/8" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4550G
4550G 5/8 x 5/8 4FL SE
Manufacturer Part Number: 96126
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022126 |
| Manufacturer Part Number | 96126 |
| Legacy Product Number | MT2296126 |
| HQ Product Code | MRT96126 |
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1-5/8" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.625" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1-5/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4550G |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
