Morse Cutting Tools 96260 Square End Mill, 1/2" Dia. x 3" LOC x 1/2" Shank Dia. x 5" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4552G - 1022160
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022160
- ID:
- 804180
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut | 3" |
| Overall Length | 5" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$72.04
Morse Cutting Tools 96260 Square End Mill, 1/2" Dia. x 3" LOC x 1/2" Shank Dia. x 5" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4552G - 1022160
Square End Mill, 1/2" Dia. x 3" LOC x 1/2" Shank Dia. x 5" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4552G
4552G 1/2 x 1/2 4FL SE
Manufacturer Part Number: 96260
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022160 |
| Manufacturer Part Number | 96260 |
| Legacy Product Number | MT2296260 |
| HQ Product Code | MRT96260 |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 3" |
| Overall Length | 5" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 3" |
| Length Group | Extra Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4552G |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
