Morse Cutting Tools 96262 Square End Mill, 3/4" Dia. x 4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 6-1/4" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4552G - 1022162
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022162
- ID:
- 804182
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 4" |
| Overall Length | 6-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$157.62
Morse Cutting Tools 96262 Square End Mill, 3/4" Dia. x 4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 6-1/4" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4552G - 1022162
Square End Mill, 3/4" Dia. x 4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 6-1/4" OAL, 4 FL, HSS, TiN, Series 4552G
4552G 3/4 x 3/4 4FL SE
Manufacturer Part Number: 96262
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022162 |
| Manufacturer Part Number | 96262 |
| Legacy Product Number | MT2296262 |
| HQ Product Code | MRT96262 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 4" |
| Overall Length | 6-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.75" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 4" |
| Length Group | Extra Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4552G |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
