Morse Cutting Tools 43330 Square End Mill, 24 mm Dia. x 2" LOC x 1" Shank Dia. x 4-1/2" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898M - 1022236
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022236
- ID:
- 804234
| Cutting Diameter | 24 mm |
| Depth of Cut | 2" |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$160.64
Morse Cutting Tools 43330 Square End Mill, 24 mm Dia. x 2" LOC x 1" Shank Dia. x 4-1/2" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898M - 1022236
Square End Mill, 24 mm Dia. x 2" LOC x 1" Shank Dia. x 4-1/2" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898M
1898M 24.00MM x 1" 2FL
Manufacturer Part Number: 43330
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022236 |
| Manufacturer Part Number | 43330 |
| Legacy Product Number | MT2343330 |
| HQ Product Code | MRT43330 |
| Cutting Diameter | 24 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 2" |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.9449" |
| Dimension Units | Metric |
| Usable Length | 2" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Metric |
| Series/List # | 1898M |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
