Morse Cutting Tools 43337 Square End Mill, 7 mm Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-5/16" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #1898M - 1022240
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022240
- ID:
- 804238
| Cutting Diameter | 7 mm |
| Depth of Cut | 9/16" |
| Overall Length | 2-5/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$28.30
Morse Cutting Tools 43337 Square End Mill, 7 mm Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-5/16" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #1898M - 1022240
Square End Mill, 7 mm Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-5/16" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898M
7 mm x 3/8" x 9/16" x 2 5/16" 2 Flute Single End HSS Finishing Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #1898M
Manufacturer Part Number: 43337
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022240 |
| Manufacturer Part Number | 43337 |
| Legacy Product Number | MT2343337 |
| HQ Product Code | MRT43337 |
| Cutting Diameter | 7 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 9/16" |
| Overall Length | 2-5/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.2756" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 9/16" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Metric |
| Series/List # | 1898M |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
