Morse Cutting Tools 43414 Square End Mill, 3/16" Dia. x 7/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896 - 1022246
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022246
- ID:
- 804243
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut | 7/16" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$28.96
Morse Cutting Tools 43414 Square End Mill, 3/16" Dia. x 7/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896 - 1022246
Square End Mill, 3/16" Dia. x 7/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896
1896 3/16 x 3/8 2FL DE
Manufacturer Part Number: 43414
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022246 |
| Manufacturer Part Number | 43414 |
| Legacy Product Number | MT2343414 |
| HQ Product Code | MRT43414 |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 7/16" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.1875" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 7/16" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1896 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
