Morse Cutting Tools 43678 Square End Mill, 1" Dia. x 1-5/8" LOC x 1" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #1898 - 1022305
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022305
- ID:
- 804297
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 1-5/8" |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$86.13
Morse Cutting Tools 43678 Square End Mill, 1" Dia. x 1-5/8" LOC x 1" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #1898 - 1022305
Square End Mill, 1" Dia. x 1-5/8" LOC x 1" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898
1" x 1" x 1 5/8" x 4 1/8" 2 Flute Single End HSS Finishing Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #1898
Manufacturer Part Number: 43678
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022305 |
| Manufacturer Part Number | 43678 |
| Legacy Product Number | MT2343678 |
| HQ Product Code | MRT43678 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 1-5/8" |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1-5/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1898 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
