Morse Cutting Tools 44606 Square End Mill, 1" Dia. x 3" LOC x 1" Shank Dia. x 5-1/2" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #4599 - 1022401
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022401
- ID:
- 804376
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 3" |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$150.17
Morse Cutting Tools 44606 Square End Mill, 1" Dia. x 3" LOC x 1" Shank Dia. x 5-1/2" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #4599 - 1022401
Square End Mill, 1" Dia. x 3" LOC x 1" Shank Dia. x 5-1/2" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 4599
1" x 1" x 3" x 5 1/2" 2 Flute Single End HSS Finishing Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #4599
Manufacturer Part Number: 44606
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022401 |
| Manufacturer Part Number | 44606 |
| Legacy Product Number | MT2344606 |
| HQ Product Code | MRT44606 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 3" |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 3" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4599 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
