Morse Cutting Tools 96060 Square End Mill, 9/32" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896 - 1022413
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022413
- ID:
- 804387
| Cutting Diameter | 9/32" |
| Depth of Cut | 9/16" |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$70.36
Morse Cutting Tools 96060 Square End Mill, 9/32" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896 - 1022413
Square End Mill, 9/32" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896
1896G 9/32 x 3/8 2FL DE
Manufacturer Part Number: 96060
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022413 |
| Manufacturer Part Number | 96060 |
| Legacy Product Number | MT2396060 |
| HQ Product Code | MRT96060 |
| Cutting Diameter | 9/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 9/16" |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.28125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 9/16" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1896 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
