Morse Cutting Tools 96072 Square End Mill, 15/32" Dia. x 13/16" LOC x 1/2" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896 - 1022419
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022419
- ID:
- 804391
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Depth of Cut | 13/16" |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$58.78
Morse Cutting Tools 96072 Square End Mill, 15/32" Dia. x 13/16" LOC x 1/2" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896 - 1022419
Square End Mill, 15/32" Dia. x 13/16" LOC x 1/2" Shank Dia. x 4-1/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896
1896G 15/32 x 1/2 2FL DE
Manufacturer Part Number: 96072
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022419 |
| Manufacturer Part Number | 96072 |
| Legacy Product Number | MT2396072 |
| HQ Product Code | MRT96072 |
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 13/16" |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.4688" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 13/16" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1896 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
