Morse Cutting Tools 96082 Square End Mill, 1" Dia. x 1-5/8" LOC x 1" Shank Dia. x 6-3/8" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, 30° Helix, Plain, External, Center Cutting, Solid End Mill Series #1896G - 1022425
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022425
- ID:
- 804397
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 1-5/8" |
| Overall Length | 6-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$217.27
Morse Cutting Tools 96082 Square End Mill, 1" Dia. x 1-5/8" LOC x 1" Shank Dia. x 6-3/8" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, 30° Helix, Plain, External, Center Cutting, Solid End Mill Series #1896G - 1022425
Square End Mill, 1" Dia. x 1-5/8" LOC x 1" Shank Dia. x 6-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1896
1" Dia. x 1" Shank x 1-5/8" DOC x 6-3/8" OAL, HSS, Uncoated, 2 Flute, 30° Helix, Plain, External, Center Cutting, Solid End Mill Series/List #1896G
Manufacturer Part Number: 96082
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022425 |
| Manufacturer Part Number | 96082 |
| Legacy Product Number | MT2396082 |
| HQ Product Code | MRT96082 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 1-5/8" |
| Overall Length | 6-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-5/8" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1896 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
