Morse Cutting Tools 96154 Center Cutting End Mill, 3/16" Dia. x 7/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898 - 1022428
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022428
- ID:
- 804400
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut | 7/16" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$29.41
Morse Cutting Tools 96154 Center Cutting End Mill, 3/16" Dia. x 7/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898 - 1022428
Center Cutting End Mill, 3/16" Dia. x 7/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898
1898G 3/16 x 3/8 2FL SE
Manufacturer Part Number: 96154
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022428 |
| Manufacturer Part Number | 96154 |
| Legacy Product Number | MT2396154 |
| HQ Product Code | MRT96154 |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 7/16" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1875" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 7/16" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1898 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single / Double End | Single End |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
