Morse Cutting Tools 96207 Square End Mill, 3/4" Dia. x 2-1/4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5-1/4" OAL, 2 FL, HSS, TiN, Series 4599G - 1022463
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022463
- ID:
- 804434
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 2-1/4" |
| Overall Length | 5-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$98.61
Morse Cutting Tools 96207 Square End Mill, 3/4" Dia. x 2-1/4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5-1/4" OAL, 2 FL, HSS, TiN, Series 4599G - 1022463
Square End Mill, 3/4" Dia. x 2-1/4" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5-1/4" OAL, 2 FL, HSS, TiN, Series 4599G
4599G 3/4 x 3/4 2FL SE
Manufacturer Part Number: 96207
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022463 |
| Manufacturer Part Number | 96207 |
| Legacy Product Number | MT2396207 |
| HQ Product Code | MRT96207 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 2-1/4" |
| Overall Length | 5-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.75" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 2-1/4" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4599G |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
