Morse Cutting Tools 96209 Square End Mill, 1" Dia. x 3" LOC x 1" Shank Dia. x 6-1/2" OAL, HSS, TiN, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #4599G - 1022465
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022465
- ID:
- 804436
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 3" |
| Overall Length | 6-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$234.75
Morse Cutting Tools 96209 Square End Mill, 1" Dia. x 3" LOC x 1" Shank Dia. x 6-1/2" OAL, HSS, TiN, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #4599G - 1022465
Square End Mill, 1" Dia. x 3" LOC x 1" Shank Dia. x 6-1/2" OAL, 2 FL, HSS, TiN, Series 4599G
1" x 1" x 3" x 6 1/2" 2 Flute Single End HSS Finishing Center Cutting End Mill-TiN Series/List #4599G
Manufacturer Part Number: 96209
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022465 |
| Manufacturer Part Number | 96209 |
| Legacy Product Number | MT2396209 |
| HQ Product Code | MRT96209 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 3" |
| Overall Length | 6-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 3" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4599G |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
