Morse Cutting Tools 43222 Square End Mill, 3/32" Dia. x 9/32" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2-1/4" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 1895C - 1022598
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022598
- ID:
- 804447
| Cutting Diameter | 3/32" |
| Depth of Cut | 9/32" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$23.81
Morse Cutting Tools 43222 Square End Mill, 3/32" Dia. x 9/32" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2-1/4" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 1895C - 1022598
Square End Mill, 3/32" Dia. x 9/32" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2-1/4" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 1895C
1895C 3/32 x 3/16 4FL DE
Manufacturer Part Number: 43222
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022598 |
| Manufacturer Part Number | 43222 |
| Legacy Product Number | MT2543222 |
| HQ Product Code | MRT43222 |
| Cutting Diameter | 3/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 9/32" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.0938" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 9/32" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1895C |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
