Morse Cutting Tools 44396 Center Cutting End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, HSSCo, Uncoated, 2 Flute, Square End, Cobalt, Round Shank, Center Cutting End Mill Series #4580 - 1022659
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022659
- ID:
- 804469
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 1-1/2" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$135.86
Morse Cutting Tools 44396 Center Cutting End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, HSSCo, Uncoated, 2 Flute, Square End, Cobalt, Round Shank, Center Cutting End Mill Series #4580 - 1022659
Center Cutting End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-3/4" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4580
1 Dia. x 4-1/8 Overall Length 2-Flute Square End Cobalt SE End Mill-Round Shank-Center Cutting -Uncoated Series/List #4580
Manufacturer Part Number: 44396
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1022659 |
| Manufacturer Part Number | 44396 |
| Legacy Product Number | MT2544396 |
| HQ Product Code | MRT44396 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/2" |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4580 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
