Morse Cutting Tools 44415 Square End Mill, 5/32" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4586 - 1022673
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022673
- ID:
- 804470
| Cutting Diameter | 5/32" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$36.89
Morse Cutting Tools 44415 Square End Mill, 5/32" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4586 - 1022673
Square End Mill, 5/32" Dia. x 1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-3/8" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4586
4586 5/32 x 3/8 4FL SE
Manufacturer Part Number: 44415
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022673 |
| Manufacturer Part Number | 44415 |
| Legacy Product Number | MT2544415 |
| HQ Product Code | MRT44415 |
| Cutting Diameter | 5/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.15625" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1/2" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4586 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
