Morse Cutting Tools 44565 Square End Mill, 9/32" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/8" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4581 - 1022740
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022740
- ID:
- 804518
| Cutting Diameter | 9/32" |
| Depth of Cut | 9/16" |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$42.53
Morse Cutting Tools 44565 Square End Mill, 9/32" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/8" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4581 - 1022740
Square End Mill, 9/32" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-3/8" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4581
4581 9/32 x 3/8 2FL DE
Manufacturer Part Number: 44565
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022740 |
| Manufacturer Part Number | 44565 |
| Legacy Product Number | MT2544565 |
| HQ Product Code | MRT44565 |
| Cutting Diameter | 9/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 9/16" |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.28125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 9/16" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4581 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
