Morse Cutting Tools 45370 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4584 - 1022771
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022771
- ID:
- 804545
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 1-1/2" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$40.46
Morse Cutting Tools 45370 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4584 - 1022771
Square End Mill, 3/8" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-1/4" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4584
4584 3/8 x 3/8 2FL SE
Manufacturer Part Number: 45370
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022771 |
| Manufacturer Part Number | 45370 |
| Legacy Product Number | MT2545370 |
| HQ Product Code | MRT45370 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/2" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Long |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4584 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
