Morse Cutting Tools 45408 Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-5/16" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4590 - 1022792
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022792
- ID:
- 853951
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Depth of Cut | 3/4" |
| Overall Length | 3-5/16" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 38 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$37.86
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3-5/16" OAL, 2 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4590 - 1022792
4590 5/16 x 3/8 2FL SE
Manufacturer Part Number: 45408
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022792 |
| Manufacturer Part Number | 45408 |
| Legacy Product Number | MT2545408 |
| HQ Product Code | MRT45408 |
| Series/List # | 4590 |
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 3/4" |
| Overall Length | 3-5/16" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 38 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Extended |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
