Morse Cutting Tools 59503 Rotary File Bit - Carbide Burr, 3/16" Dia., 1/4" Shank Dia., 5/8" LOC, 2" OAL, Carbide, Cylindrical, No End Cut, Uncoated, Series 5970 - 1023032
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023032
- ID:
- 870563
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Shape | Cylindrical, No End Cut |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Double Cut |
$18.01
Morse Cutting Tools Rotary File Bit - Carbide Burr, 3/16" Dia., 1/4" Shank Dia., 5/8" LOC, 2" OAL, Carbide, Cylindrical, No End Cut, Uncoated, Series 5970 - 1023032
5970 BURR SA-14 D/C 3/16"
Manufacturer Part Number: 59503
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023032 |
| Manufacturer Part Number | 59503 |
| Legacy Product Number | MT2859503 |
| HQ Product Code | MRT59503 |
| Series/List # | 5970 |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Shape | Cylindrical, No End Cut |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Double Cut |
| Style | SA-14 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
