Morse Cutting Tools 59721 Rotary File Bit - Carbide Burr, 1/2" Dia., 1/4" Shank Dia., 1" LOC, 2-1/2" OAL, Carbide, Cylindrical, No End Cut, Uncoated, Series 5970 - 1023250
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023250
- ID:
- 870991
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Shape | Cylindrical, No End Cut |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Single Cut |
$30.88
Morse Cutting Tools Rotary File Bit - Carbide Burr, 1/2" Dia., 1/4" Shank Dia., 1" LOC, 2-1/2" OAL, Carbide, Cylindrical, No End Cut, Uncoated, Series 5970 - 1023250
5970 BURR SA-5 S/C 1/2"
Manufacturer Part Number: 59721
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023250 |
| Manufacturer Part Number | 59721 |
| Legacy Product Number | MT2859721 |
| HQ Product Code | MRT59721 |
| Series/List # | 5970 |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Shape | Cylindrical, No End Cut |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Single Cut |
| Style | SA-5 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
