Morse Cutting Tools 59786 Rotary File Bit - Carbide Burr, 3/16" Dia. x 1/8" Shank Dia. x 5/32" LOC x 1-11/16" OAL, Carbide, Ball Nose, Uncoated, Series 5970 - 1023315
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023315
- ID:
- 870862
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut | 5/32" |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Shape | Ball Nose |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Single Cut |
$13.97
Morse Cutting Tools Rotary File Bit - Carbide Burr, 3/16" Dia. x 1/8" Shank Dia. x 5/32" LOC x 1-11/16" OAL, Carbide, Ball Nose, Uncoated, Series 5970 - 1023315
5970 BURR SD-53 S/C 3/16
Manufacturer Part Number: 59786
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023315 |
| Manufacturer Part Number | 59786 |
| Legacy Product Number | MT2859786 |
| HQ Product Code | MRT59786 |
| Series/List # | 5970 |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 5/32" |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Shape | Ball Nose |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Single Cut |
| Style | SD-53 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
