Morse Cutting Tools 59871 Rotary File Bit - Carbide Burr, 3/4" Dia. x 1/4" Shank Dia. x 3/8" LOC x 2-1/8" OAL, Carbide, 90 Degree, Cone Shape, Uncoated, Series 5970 - 1023399
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023399
- ID:
- 870746
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 3/8" |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Shape | 90 Degree, Cone Shape |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Single Cut |
$47.08
Morse Cutting Tools Rotary File Bit - Carbide Burr, 3/4" Dia. x 1/4" Shank Dia. x 3/8" LOC x 2-1/8" OAL, Carbide, 90 Degree, Cone Shape, Uncoated, Series 5970 - 1023399
5970 BURR SK-7 S/C 3/4"
Manufacturer Part Number: 59871
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023399 |
| Manufacturer Part Number | 59871 |
| Legacy Product Number | MT2859871 |
| HQ Product Code | MRT59871 |
| Series/List # | 5970 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 3/8" |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Shape | 90 Degree, Cone Shape |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Single Cut |
| Style | SK-7 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
