Morse Cutting Tools 44673 Square End Mill, 3/4" Dia. x 3" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5-1/8" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4596 - 1023533
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023533
- ID:
- 804576
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Depth of Cut | 3" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$124.98
Morse Cutting Tools 44673 Square End Mill, 3/4" Dia. x 3" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5-1/8" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4596 - 1023533
Square End Mill, 3/4" Dia. x 3" LOC x 3/4" Shank Dia. x 5-1/8" OAL, 4 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4596
4596 3/4X3/4X3 LOC 4F RUF
Manufacturer Part Number: 44673
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023533 |
| Manufacturer Part Number | 44673 |
| Legacy Product Number | MT2944673 |
| HQ Product Code | MRT44673 |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 3" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Non-Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.75" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 3" |
| Application | Roughing |
| Length Group | Long |
| Flute Type | Fine Pitch |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Roughing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4596 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
