Morse Cutting Tools 45132 Square End Mill, 1" Dia. x 2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 4-1/4" OAL, 5 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4640 - 1023555
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023555
- ID:
- 804591
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 2" |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 5 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$157.02
Morse Cutting Tools 45132 Square End Mill, 1" Dia. x 2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 4-1/4" OAL, 5 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4640 - 1023555
Square End Mill, 1" Dia. x 2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 4-1/4" OAL, 5 FL, HSSCo, Uncoated, Series 4640
4640 1" x 3/4 5FL
Manufacturer Part Number: 45132
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023555 |
| Manufacturer Part Number | 45132 |
| Legacy Product Number | MT2945132 |
| HQ Product Code | MRT45132 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 2" |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 5 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 2" |
| Application | Roughing Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Roughing/Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 4640 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
