Morse Cutting Tools 45484 Square End Mill, 0.014" Dia. x 0.042" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series #5914 - 1023805
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023805
- ID:
- 804726
| Cutting Diameter | 0.014" |
| Depth of Cut | 0.042" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$23.47
Morse Cutting Tools 45484 Square End Mill, 0.014" Dia. x 0.042" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series #5914 - 1023805
Square End Mill, 0.014" Dia. x 0.042" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5914
0.014" Dia. x 1/8" Shank x 0.042" DOC x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series/List #5914
Manufacturer Part Number: 45484
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023805 |
| Manufacturer Part Number | 45484 |
| Legacy Product Number | MT3145484 |
| HQ Product Code | MRT45484 |
| Cutting Diameter | 0.014" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.042" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.014" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.042" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5914 |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
